On vaikne õhtu, päevased toimetused juba kõik tehtud. Poeks hea ajakirjaga veel pooleks tunniks voodisse mõnulema. Aga see ei ole võimalik, sest naaber praadis õhtuks kala ja kõik tema söögitegemise lõhnad on endiselt sinu magamistoas. Tuleb tuttav ette? Või teeb naaber oma kaminasse tule ning suitsulõhn jõuab sinu elutuppa ning sul tekib paratamatult tahtmine tuletõrjujad kutsuda? Nii või teisiti on olukord ebamugav aga mis seda kõike põhjustada võib?
Tegureid, miks suitsulõhn või köögi ja vannitoa lõhnad ühest korterist teise imbuvad, on väga erinevaid. Vanemate majade puhul ei pruugigi alati viga olla vaid lõõrides, sest võib-olla on seintes soojendus õhemaks kulunud ( saepurutäidis alla vajunud või närilised augustanud seinu) ning sinna tekkinud piisavalt väiksemaid pragusid ja vahesid, kust aromaatne õhk läbi liigub. Siiski saab välja tuua mõned levinumad põhjused, miks siiani korras olnud kortermajas võib äkki tekkida probleeme lõõride ja tõmbega.
1. Toimunud on välisseinte ja akende renoveerimistööd.
On hea ja mõnus kui maja saab soojaks ning õuemüra enam tuppa ei kosta. Selle soojakindluse saavutamise üheks miinuseks on tihtipeale aga see, et hoone loomulik ventilatsioon saab kannatada. Hulluks läheb olukord siis, kui majal olid esialgse ehitusprojekti järgi tubade seintes õhutusklapid aga need said sooja hoidmise eesmärgil suletud. Kindlasti mõjutab tõmmet ja lõõride tööd ka see kui majal olid varasemalt puidust aknad, mis lasid õhku läbi. Plastist aknad, kus paigaldamisel ka kõik praod kinni vahutatakse, takistavad õhu loomulikku liikumist. Kui värsket õhku enam piisavalt peale ei tule, siis hakkabki õhk, ja koos sellega ka aroomid, ringi liikuma hoone siseselt.
2. Keegi paigaldas endale uue köögikubu.
Jah, uskuge või mitte, aga köögikubu võib teie majas kõik teiseks muuta lausa kahel viisil. Kõigepealt lihtsalt sellega, et ta pannakse tööle. Kubud on võimsad ja nad tõmbavad ju enda sisse suure koguse õhku, et lõhnad välja viia. See protsess võib mõjutada õhu, ja koos sellega siis ka lõhnade liikumist, terves majas.
Teiseks oleme kohanud juhtumeid, kus kubu paigaldanud töömehed ei ole mingil põhjusel leidnud lõõri, kuhu kubu suunata ning on selle viinud lihtsalt läbi seina esimesse tühjemasse õõnsusesse. Võib-olla on see õõnsus just teie magamistoa seina taga ning õhul ei olegi mujale minna, kui otse teie tuppa?
3. Uuringuta paigaldatud kamin.
On järjest populaarsem koju paigaldada väike hubane kamin. Aitab pimedatel õhtutel õdusat tunnet luua ning korraks teeb toagi mõnusalt soojaks. Kahjuks ei tea paljud, et enne kortermajja küttekeha paigaldamist (kui seal just ei ole varasemalt küttekeha olnud), tuleb lisaks muudele ettevalmistustele teha kindlaks, milline lõõr sobib kamina ühendamiseks. Liigagi tihti puutume kokku olukorraga, kus alumine korrus on kamina ühendanud nende jaoks sobivas asukohas olevasse ventilatsioonilõõri, mida juhtumisi jagatakse ka ülemise korruse naabriga ning viimane ei saa kuidagi aru, miks toas aeg-ajalt suitsulõhn on.
4. Lõõris on ummistus
Tõmmet lõõris võib takistada ummistus. Ventilatsioonilõõri korraliku töö takistamiseks piisab ka sinna paari aasta jooksul kogunenud ämblikuvõrkudest, lehtedest ja muust tolmust. Kui korstnad on vanad, võib lõõri olla kukkunud mõni kivi lagunenud korstnapitsist. Kui kütate ahju igapäevaselt, siis tuleks ka suitsulõõre tihedamini puhastada.
5. Puud kasvasid suureks
Kahjuks on nii, et mitte alati ei ole võimalik tõmbega seotud küsimustele anda kindlat vastust. Tihtipeale on nii, et probleem esineb teatud tingimuste kokkulangemisel. Näiteks õues sajab vihma ja kaks naabrit korraga panevad köögikubud tööle. Oleks ainult üks naaber pannud, ei oleks midagi juhtunud. Selliseid olukordi aga ei oska uuringute puhul lavastada, kui just tellija ise ei ole aktiivselt tähelepanu pööranud selle, millal just õhk aromaatsemaks muutub. Sama moodi võivad tõmbe mõjutajaks olla maja kõrval kasvavad puud, mis veel paar aastat tagasi üle katuseääre ei ulatanud aga nüüd juba tiheda müürina korstnast pikemalt kõrguvad ning tuule ja õhu liikumise suunda muudavad.
Kui soovid lõõride uurimise kohta rohkem teada saada, kirjuta meile julgelt ning proovime leida lahenduse. Päringu saad teha SIIT.